איורוודה

מדע של חיים במודעות

מרביתנו סיגלנו לעצמנו את הרגלי האכילה מבית ההורים ומן הסביבה הקרובה. הורינו וסבינו הביאו עמם את סגנון המאכלים האופייני לארץ מוצאם, מזון מיובא כיום מכל מקום בעולם, כך שלמעשה אנו בעצם אוכלים עירוב של מזונות וסגנונות שהיגרו היישר אל צלחתנו.
עם עליית המודעות לתזונה והשלכותיה על בריאותינו, מתפרסם אחת לכמה זמן מחקר חדש המצביע על מוצר כזה או אחר, כמזון בריא וחשוב ומצד שני מחקרים המוכיחים את ההפך הגמור…
מבולבלים?מהם באמת המזונות שכדאי להזין בהם את יקירנו? 3334677

הרפואה האיורוודית:

האיורוודה (מסנסקריט: ידע החיים) היא מדע בן כ- 6000 שנים, המסביר לנו איך לחיות באיזון והרמוניה מלאה עם הטבע.

היקום ובתוכו הגוף האנושי, ע"פ האיורוודה, מורכב למעשה מ-5 יסודות : אדמה, אש, מים, אוויר וחלל. יסודות אלו מרכיבים בטבע שלושה כוחות עיקריים: ואטה (אויר+ חלל), פיתה (אש+ מים) וקאפה (אדמה +מים) . בגוף האדם, ברגע ההתעברות, כוחות אלו מצטרפים יחד בצורה שונה וייחודית לכל אחד, הקובעת את אופיו האינדיבידואלי המולד של האדם או "הטבע המולד" שלו. מרגע ההתעברות עד סוף חייו נושא האדם עימו את "טביעת האצבע" הזו האופיינית אך ורק לו.

ניהול אורח חיים שאינו מתאים ל"טבע המולד" הייחודי שלנו (תזונה כמרכיב עיקרי כמו גם פעילות גופנית, מדיטציה, הרגלי שינה והרגלים שונים, גופניים ונפשיים) עלול להוציא את הגוף מאיזון ומכאן הדרך קצרה להופעת חולי פיזי ו/או נפשי. אבחון נכון של ה"טבע המולד" מאפשר לנו לנהל אורח חיים המתאים באופן ייחודי לסוג הטיפוס שאנחנו, להבין את הצרכים הגופניים והנפשיים שלנו, תוך הכרות עם "נקודות החולשה" שלנו.

התזונה, כאמור, מהווה מרכיב חשוב ועיקרי במניעת מחלות ושמירת הבריאות. ההנחה הבסיסית ברפואה האיור וודית היא שסוג מזון אחד יכול להיות בריא לאחד אך מזיק לאחר  כלומר מוצר מזון מסוים אינו בהכרח "בריא" או "לא בריא", תלוי מי הוא הצורך אותו, מתי, היכן וכו'. בנוסף מתייחסים באיור וודה לגורמים נוספים, המשפיעים על התזונה שלנו:

  • זמני ארוחות– האופן שבו גופנו מעכל את המזון נתון להשפעת היום. חילוף החומרים בגופנו מושפע ע"י שעת היממה ולכן החשיבות הגדולה לשעה בה אנו אוכלים סוגים שונים של מזון

    63304836

  • תקופת חיים- הגוף משתנה בין תקופת חיים אחת לאחרת. מה שהגוף שלנו זקוק לו בגיל ילדות שונה ממה שגופנו דורש בגיל בחרות או זקנה. עלינו להישאר מודעים וקשובים למצבו ודרישותיו של גופנו בתקופות שונות ולהתאים את התזונה שלנו בהתאם.

  • שינויים עונתיים- בעונות שונות גופנו מבקש איכויות שונות מהמזון. לדוגמא בקיץ חם ויבש נחשוק במוצרי מזון עסיסיים וקרירים, בעוד שבחורף קר נחפוץ בארוחה כבדה וחמה יותר.אם נמשיך לאכול לכל אורך השנה את אותם מוצרים מבלי להתאימם לעונות השנה הגוף עלול לצאת מאיזון, על כן חשוב להתייחס אל השינוי העונתי כפרמטר בתזונה שלנו. בנוסף, חשוב לזכור כי הטבע מספק לנו את הפירות המתאימים לאכילה באותה עונה. אכילת פירות שלא בעונתם הטבעית גם היא משפיעה לרעה על גופנו ומפרה את האיזון הטבעי.

  • תבלינים: רוקחות מטבח- רובנו מתייחסים לתבלינים כאל מוסיפי טעם למזון. ברפואה האיור וודית מזהים בתבלינים "משפרי עיכול" ובאמצעותם ניתן לשנות איכות של מזון מסוים (לדוגמא הוספת מלח ופלפל שחור לסלט ירקות חיים) .כמו כן מכירה האיור וודה בתכונותיהן הרפואיות של צמחי התבלין וממליצים על שימוש או הימנעות מתבלין זה או אחר בהתאמה אישית.

  • מקור המזון- ריסוס, חומרים כימיים ומוצרי מזון מעובדים – כיום מרביתנו מוטרדים בשאלות רבות לגבי מקורו של המזון שלנו: האם המוצר אורגני או מרוסס? האם הביצים הגיעו מתרנגולות חופשיות או מכאלו החיות בכלובים? האם הבשר אורגני או מגיע מחיה אשר טופלה בסטרואידים ואנטיביוטיקה? האם המזון מכיל חומרים משמרים, צבעי מאכל או כימיקלים אחרים?

הרפואה האיורוודית ממליצה תמיד על שימוש במוצרי מזון ממקור טבעי, נקי וכמה שאפשר ללא גורמים מזהמים…

כוחם של הצמחים:

עבור רובנו "תרופות סבתא" הכוונה היא לשימוש בצמחי מרפא כתשובה מסורתית או אלטרנטיבית עבור אלו החוששים מנטילת תרופות או במקרים שהרפואה הקונבציונלית התקשתה במציאת פתרון .
הרפואה האיור וודית משלבת צמחי מרפא, בין אם צמחים המוכרים לנו במערב ובין אם צמחים ייחודיים לרפואה האיור וודית, כתוספים התומכים בתהליך הריפוי והשבת האיזון לגוף.
צמחי מרפא אינם חסרי תופעות לוואי ,במיוחד במצבים בריאותיים מסויימים או בשילוב עם תרופות מסויימות ולכן השימוש בהם חייב להיות בפיקוח מטפל מוסמך.

עדיין יש לזכור שהרפואה האיורוודית נותנת חשיבות עליונה  קודם כל לטיפול מונע, כלומר ניהול אורח חיים נכון ומאוזן על מנת לא להגיע כלל למצב של חוסר איזון וחולי.

לקביעת פגישה אישית כתבו לי או התקשרו 054-5534006

הוסף תגובה

תגובות

© כל הזכויות שמורות, טאריקה חווית גוף-מיינד.